Már csak két hét van hátra a Kecskeméti Katona József Színház nagyszabású, szabadtéri előadása, az Újvilág Passió bemutatójáig. A bibliai szenvedéstörténetet feldolgozó produkció főszerepét, Jézus Krisztust Csémy Balázs játssza.
- Játszottál már szabadtéri előadásban?
- Ugyan a kecskeméti színház tagjaként már részt vettem olyan előadásban, amelyet az Udvarszínházban vagy egyéb szabadtéri helyszínen is műsorra tűztek, de ezek eredetileg mindig valamelyik állandó játszóhelyünkre készültek. Korábban viszont már volt alkalmam kipróbálni, milyen egy kifejezetten szabadtéri produkcióban részt venni: a főiskola negyedik évében egy udvaron játszottuk a Lear király című Shakespeare-drámát, illetve még gyermekkoromban szerepeltem a Mária evangéliuma címet viselő rockoperában, amelyet a komáromi bástyarendszer szabadtéri színpadán mutattunk be. Érdekes, hogy akkor a gyermek Jézust alakítottam, az Újvilág Passióban pedig a már felnőtt Megváltó szerepét bízták rám – körbeért a történet – meséli Csémy Balázs. – A szabadtéri előadásoknak az a varázsa, hogy a természet erői is szervesülnek az előadásba, egészen másfajta intimitást lehet itt elérni, mint egy színházépületben, steril környezetben. Kíváncsian várom bemutatót!
- Az Újvilág Passió egyik érdekessége, hogy az evangéliumi eseményeket egy keretjáték fogja közre. Ebben is részt veszel, vagy csak Jézusként jelensz meg a színpadon?
- Érdekes a szerzők, Kocsis L. Mihály és Cseke Péter elképzelése. A keretjátékban azt láthatjuk, amikor a hajósok megérkeznek Amerikába, és a velük tartó pálos szerzetesek az egyház tanait hirdetik az ott élő őslakosoknak. Krisztus élettörténetéből születése körülményeit, gyermekkorát és tanításait inkább csak egy-egy kép erejéig jelenítik meg, a hangsúly annak a néhány napnak a történésén van, amikor Jézus bevonul Jeruzsálembe, megkínozzák és kereszthalált hal. A történet szerint a pálos szerzetesek maguk közül választják ki a bibliai szereplőket, az apostolokat, s akkor kerülnek bajba, amikor főszereplőnek, a felnőtt Jézusnak kellene kijelölniük valakit. Végül a közönség soraiból választanak. Én ott fogok ülni a nézők között, így csatlakozom a társulathoz. Véleményem szerint annak, hogy a közönség közül választanak ki egy embert Jézus szerepére, az egyetemesség az üzenete: Jézus köztünk van, bárki eljátszhatná Isten fiának szerepét.
- Mennyiben követi az evangéliumot a darab?
- Az eseményeket viszonylag pontosan és hűen mutatja be a darab, a szöveg nyelvezete azonban valamelyest egyedibbé, ritmikusabbá vált. Emellett van több szerzői fogás, ami még árnyaltabbá teszi az előadást. Ilyen például a narrátor szerepeltetése, aki végigkíséri a cselekményt, tudósítja a nézőket az eseményekről, kiegészíti, vagy éppen ellenpontozza a látottakat, elhangzottakat. A szerzők így saját gondolataikat is tolmácsolják a bibliai történet mellett.
- Az előadás zenéjét Kövi Szabolcs szerzi. Inkább aláfestő zene készül, vagy énekeltek is a darabban?
- Az egész produkciót végigkíséri a zenei aláfestés, amely erősen meghatározza az egyes jelenetek hangulatát. Külön énekszámokat nem írt a zeneszerző, a végén felcsendül majd egy kórus, amelyben minden szereplő részt vesz majd, és nagy örömömre, Csombor Teréz kolléganőm is énekel majd egy Ave Maria-parafrázist.
- Az Újvilág Passió bemutatója tulajdonképpen már előre mutat a következő évadra, hiszen a júniusi szabadtéri előadások után szeptembertől a Nagyszínházban játsszátok a darabot. Mivel töltöd a következő szezon előtti időszakot?
- Már nagyon várom a nyarat, a pihenést, fárasztó volt az idei évad. Szeretném, ha a 2012/2013-as évadban is nehéz és jó szerepeket játszhatnék itt, Kecskeméten. Hogy pontosan mely előadásokban fogok játszani, az az évadzáró ülésig még titok, de lesz néhány vendégként meghívott rendező, akikkel nagyon szívesen dolgoznék együtt!