Megjelent a Ruszt József életművét bemutató sorozat két új kötete
Megdöbbentő mennyiségű írásos emléket tartalmaz Ruszt József hagyatéka – hangzott el azon a könyvbemutatón, amelyet február 2-án rendeztek meg az egykori kecskeméti főrendezőről elnevezett Stúdió Színházban. A szerzők 2010-ben azzal a céllal kezdtek hozzá a Ruszt-életművet bemutató sorozat megírásához, hogy minél szélesebb körben elérhetőek legyenek azok az értékes naplóbejegyzések és levelek, amelyek hűen tükrözik a művész sajátos színházlátását, gondolatait, eszméit.
A sorozat első két kötete 2011-ben jelent meg, amely tartalmaz egy Ruszt József által írt drámát, és pályakezdése éveit eleveníti fel. Az idei évben a 3. és 4. kötet jelent meg, amiben elsősorban Ruszt rendezői munkásságát, többek között debreceni és kecskeméti éveit mutatjuk be – jelentette ki Tucsni András társszerző.
A könyvebmutatón Nánay István arról mesélt az érdeklődőknek, hogy Ruszt József Debrecenben töltött évei alatt naplót vezetett, amelyben igen részletesen írt az előadásairól, az őt foglalkoztató kérdésekről, dilemmákról. Emellett jellegzetes munkamódszere volt az ún. instrukciós levél írása is, mellyel a főpróbahéten a szituáció és a karakter elemzésével segítette a színészek munkáját. A rendezvényen megjelent Mátyus Alíz, Ruszt József egykori felesége is, aki a most megjelent kötetek előszavát írta. Ő személyes élményeiről, a korábbi társ szemszögéből emlékezett a Ruszttal töltött évekre. Az utolsó visszaemlékezést Forgách András írótól hallhattuk, akit 1976-ban dramaturgnak hívott Kecskemétre Ruszt Jószef.
A könyvbemutatót Ruszt egy-egy naplóbejegyzésének, illetve levelezésének felolvásásával a kecskeméti társulat színészei: Sára Bernadette, Kőszegi Ákos, valamint Porogi Ádám e.h. tették gazdagabbá. A rendezvény záróakkordjaként pedig egy részletet láthattunk Arthur Miller: Alku című előadásból, melyben Ruszt József Solomon szerepét játszotta.