![]() |
Fotó: ifj. Háry Péter |
![]() |
![]() |
Az Újvilág Passió előadás a mindenki által közismert történetet új köntösbe bújtatva, magyar szerzetesek történetéről mesélve hirdeti és tanítja Krisztus legfontosabb üzenetét: a szeretetet. Tóth Kata, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház dramaturgja, az Újvilág Passió Családi Napok szervezője elárulta, ennek jegyében született meg az előadás köré épített programsorozat gondolata, amely már a tavalyi évben is nagy sikert aratott.
„Szerencsénkre a pályázati anyag teljes egészét elfogadták, így minden ötletünket meg tudtuk valósítani” – kezdte Tóth Kata. „Mivel hosszú ideje Kecskeméten élek, rengeteg embert ismerek számos művészeti területről, így volt kihez fordulnom. Nagyon hálás vagyok mindenkinek, amiért rendkívüli lelkesedéssel fogadták a felkérést” – tette hozzá, majd elárulta: kulcsfontosságú momentuma volt az eseménynek, hogy minden korosztály találjon számára megfelelő, szívéhez leginkább közel álló programot.
![]() |
Fotó: ifj. Háry Péter |
![]() |
![]() |
A Kecskemét Táncegyüttes műsorára szinte azonnal elfogytak a jegyek
„Biztos voltam benne, hogy a Kecskemét Táncegyüttessel való együttműködés telitalálat lesz” – fogalmazott Tóth Kata, aki nem először dolgozott már együtt a csapattal, a családi napokon bemutatott Az Alföld - “Itt születtem én…” című előadásnak pedig ő maga volt a dramaturgja.
„A táncegyüttes márciusban mutatta be ezt a produkciót, és óriási szerencse, hogy teljes zenekarral és műsorrenddel át tudtuk hozni a teátrum színpadára. Az együttműködésünknek fontos pillére, hogy szívügyem a néptánc, hiszen korábban én magam is aktívan űztem, ráadásul éppen Böde István csoportjába jártam, aki jelenleg a Kecskemét Táncegyüttes művészeti vezető helyettese, az előadás rendezője. Rendkívül jó a kapcsolat köztünk, szeretünk együtt dolgozni, és úgy vélem, egyre inkább érünk össze gondolatiságban” – fejtette ki a szervező.
Fotó: ifj. Háry Péter
Böde Istvánnak már a kezdeteknél kerek koncepció volt a fejében: Petőfi-verseket szeretett volna, ráadásul egy színésszel kívánta tolmácsolni a legfontosabb gondolatokat. „Számomra egyértelmű volt, hogy Aradi Imrét fogom felkérni erre a feladatra, akivel nagyon szeretek együtt dolgozni és számos színházon kívüli projektben fordulok hozzá” – tette hozzá Tóth Kata. „Minden elfogultság nélkül merem állítani, hogy bár már sokszor dolgoztam együtt a Kecskemét Táncegyüttessel, ilyen komplex, kerek és jó koncepcióval megvalósuló műsoruk talán még soha nem volt. Mindegyik csoport olyan színvonalon teljesít, hogy arra szavak nincsenek. Egy csoda, amit itt létrehoztak!”
Az együttes az előadást követően a Hírös Agóra falai között egy hangulatos táncházzal zárta a napot.
![]() |
Fotó: ifj. Háry Péter |
![]() |
![]() |
Istenes versekkel érkeztek a középiskolások
Kecskemét versmondásból jeleskedik, nagy számmal vannak jelen városunkban az aktív és tehetséges versmondók. Tóth Kata ennek ürügyén igyekezett a gimnazista korosztályt megcélozni, és egy istenes verseket a középpontba állító programra invitálni.
„Merész vállalás volt, hogy kikötöttük, csak istenes versekkel érkezhetnek a diákok a versmondóra, mert szerintem ezekhez nyúlnak ma a legkevésbé a középiskolások. Szerettem volna, ha ez egy plusz kihívást jelent azokhoz a versenyekhez képest, amelyeken egyébként részt vesznek. A magyar irodalom, és bár kevesen tudják, a kortárs magyar irodalom is rendkívül gazdag istenes versekben. A téma köré csoportosuló vélemények, tapasztalatok minden kor költészetében jelen vannak” – hangsúlyozta Tóth Kata.
Mint elmondta, két zsűritársával – Szegvári Júliával és Hegedűs Zoltánnal – egyetértettek abban, hogy a fiatalok értik, amiről az általuk választott versek szólnak, sok esetben viszont a hozzájuk társított értelmezés nem találkozik az előadásmódjukkal. Ebben kívántak segítséget nyújtani a résztvevők számára a zsűri tagjai: a diákok a verseny végén lehetőséget kaptak arra, hogy feltegyék kérdéseiket és egyéni értékelést kapjanak.
![]() |
Fotó: ifj. Háry Péter |
![]() |
![]() |
A legkisebbek is kipróbálhatták a különleges hangszereket
A Leskowsky Hangszergyűjtemény az egyedi, interaktív, szórakoztató, a közös zenélés élményét megismertető programra invitálta az érdeklődőket, ahol a legkisebb korosztály is kipróbálhatta a különleges hangszereket.
„Kecskemétnek van egy kiváló hangszergyűjteménye, ahol rendre családi programokra várják az érdeklődőket. Egyértelmű volt számomra, hogy a kisgyermekes családok szeretni fogják ezt a lehetőséget” – fogalmazott Tóth Kata. „Az Újvilág Passió a hitre, a szeretetre, a Biblia általi tanításokra épül, az összes művészeti ágban megtalálható, így amikor a közös, családi zenélésre gondolok, éppúgy megjelenik bennem az összetartás, a család szentségének fontossága.”
![]() |
Fotó: ifj. Háry Péter |
![]() |
![]() |
A Barátok Együttes koncertje nélkül nincs Passió-napok
Az együttes olyan kiváló zenészekből áll, akik nem hivatásszerűen, hanem szabadidős tevékenységként zenélnek együtt, sikerüket pedig tökéletesen példázza, hogy rendre megtöltik a koncerthelyszíneket.
„Ha lesz még a mostanihoz hasonló esemény, biztosan számítunk majd a Barátok Együttes részvételére. Rengeteg emberhez eljutottak már, sokan kedvelik, amit csinálnak, és ez teljesen érthető. Kiváló zenészekről van szó, akik rendkívül igényes munkát végeznek. A törzsközönségük mindenhova elkíséri őket, így a szervezésben nem igazán kellett részt vállalnunk, adott volt minden már az első telefonhívás után” – árulta el Tóth Kata.
![]() |
Fotó: ifj. Háry Péter |
![]() |
![]() |
Különleges kiállítás egy művészettörténész szemüvegén keresztül
A Kecskeméti Katona József Múzeum Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennáléhoz kapcsolódó, jelenleg 520 tételt számláló speciális gyűjteményi egységéből ezúttal a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színházban láthattak a kultúra iránt érdeklődők egy tematikus válogatást, amelyet tárlatvezetés, valamint vetítettképes előadás keretein belül ifj. Gyergyádesz László művészettörténész mutatott be.
„Ha legközelebb kapcsolatba lépünk a Kecskeméti Katona József Múzeummal, biztosan több tárlatvezetést veszek fel a programba, hogy mindenkihez eljusson az a tudás, szenvedély és szakértelem, amellyel ifj. Gyergyádesz László rendelkezik. Az ő szemüvegén keresztül sokkal könnyebb megérteni és megszeretni ezeket a művészeti alkotásokat” – fogalmazott a szervező.
![]() |
Fotó: ifj. Háry Péter |
![]() |
![]() |
Az Újvilág Passió minden évben visszatér
A Cseke Péter által rendezett előadás évről évre repertoárra kerül az évad végén, időnként megújul, a vissza-visszatérő nézők pedig mostanra törzsközönséggé váltak.
„Nyolc éve dolgozom a színházban, azóta csaknem minden évben találkoztam ezzel az előadással. Minden szereposztással, minden helyszínen láttam már, mégis a mai napig hatással van rám. Libabőrös leszek tőle, elszorul a torkom, ha látom és hallom” – tette hozzá Tóth Kata.
„Szerintem az előadás legnagyobb titka, hogy a narrátora Ferencz Bálint. Ahogy ő megjelenik, ahogy a szöveget tolmácsolja, az utánozhatatlan. Furcsán hangzik, de Jézus szerepét már hárman eljátszották, Ferencz Bálintból viszont nincs még egy, olyat nem találunk többé. Emellett egyfajta közösségformáló erővel is bír az egész, hiszen az évad végén még egyszer, utoljára összeáll az egész társulat, illetve visszajönnek olyanok, akik már nem a teátrum tagjai. Senki nem kötelességből csinálja, hanem egyszerűen szeretjük ezt a hangulatot. Együtt vagyunk, épp úgy, mint évad közben, csak jóval többen. Ez az egész maga a csoda!”